Skip to main content
European Commission logo
SFC Support Portal
System for Fund Management in the European Union

Краен продукт

Кой общ показател за изпълнението трябва да се използва за наблюдение на подкрепата за предприемачеството: този за самостоятелно заетите лица или този за МСП?

Answer

Подходът зависи от това кой е пряко подкрепен (самостоятелно заетите лица като физическо лице или тяхното предприятие като субект?) и целта на подпомаганите дейности.Физическите лица, които се възползват директно от подкрепата на ЕСФ+ са онези лица, които операцията има за цел да подкрепи (т.е. целевата група) и за тяхното участие са предвидени конкретни разходи. Следователно, ако действието има за цел да помогне самостоятелно заетите лица като физически лица, които да подобрят своите умения (напр. чрез осигуряване на индивидуално обучение или коучинг), тогава те трябва да бъдат отчетени като участници съгласно EECO05 („Заети лица, включително самостоятелно заети лица“). В този случай тяхното предприятие се възползва непряко и не бива да се отчита съгласно EECO19 („Брой на подпомаганите МСП“).Ако за разлика от това, целта на действието е да подпомогне предприятията (например чрез предоставяне на стимули за наемане на работа или правни/счетоводни съвети в пола на предприятието), тогава подпомаганите МСП трябва да бъдат отчетени (съгласно EECO19). Самостоятелно заетите лица или наетите лица не трябва да се отчитат по съответните общи показатели за изпълнението (тъй като и двамата се възползват непряко от подкрепата на ЕСФ+).Ако е необходимо, могат да се зададат специфични за програмата показатели, за да се обхванат групите, които не се възползват пряко от подкрепата на ЕСФ+ (например брой безработни, наети благодарение на подкрепата за МСП).

Необходимо е да се събират индивидуални данни за общи показатели на резултатите, ако дадена операция се фокусира върху конкретна целева група

Answer

Ако дадена операция се фокусира върху конкретна целева група с характеристики, обхванати от един от общите показатели за изход - напр. безработни, обхванати от „Безработни, включително дългосрочно безработни“ (EECO02), или хора с увреждания, обхванати от показателя „Участници с увреждания“ (EECO12), би ли било приемливо да се включат всички участници под общия показател, без да се събират данни на всеки индивид директно?

 

Да. Съгласно приложение I към регламентa ЕСФ+, „Където е подходящо, могат да се отчитат общи показатели за резултатите, въз основа на целевата група на операцията“. Това означава, че в някои случаи може да не е необходимо да се събират микроданни за определени показатели и данните за тези показатели могат да бъдат записани въз основа на целевата група на операцията, стига да има критерии за допустимост, които да бъдат изпълнени, свързани с такива показатели (например, за да отговарят на условията за подкрепа, участниците трябва да бъдат регистрирани като безработни). В тези случаи, дори ако данните не се събират директно за всеки индивид, всички участници ще бъдат записани и докладвани под съответния индикатор.

Кога може да се използват извадки?

Answer

Що се отнася до извадката, можем ли например в началото да интервюираме участници директно и след това просто да изчислим данните, като използваме статистически надеждни методи? Можем ли да направим това за всички данни или само за показатели за резултат? Можем ли да използваме извадките само за определени категории участници (например граждани на трети страни)?

 

Извадката може да се използва за:  - Двата общи показателя за дългосрочен резултат: EECR05 (участници в заетостта 6 месеца след напускане) и EECR06 (участници с подобрена ситуация на пазара на труда 6 месеца след напускане). За да се считат за напълно надеждни, стойностите на показателя основани на представителна извадка, трябва да се отчитат с грешка, която не надвишава 3 процентни пункта, като се използва 95% ниво на доверие за пропорция (т.е. интервал на доверие с дължина 6 процентни пункта). Извадката трябва да отразява характеристиките на населението, обхванато от показателя/ите по следните променливи: статус на заетост, възрастова група и ниво на образование. Дизайнът на извадката, методът за подбор на извадките и действителните методи за извадка трябва да бъдат напълно документирани.   6 общи показателя за продукция съгласно точка 1.2) от приложение I към Регламента за ЕСФ+: EECO12 (участници с увреждания), EECO13 (граждани на трети страни), EECO14 (участници с чужд произход), EECO15 (малцинства), EECO16 (бездомни) и EECO17 (участници от селските райони). Според регламента, ако данните за тези показатели не се събират от административни регистри, стойностите по тези показатели могат да бъдат определени въз основа на информирани оценки. Следователно, ако свързаната характеристика не е критерий за допустимост за участие, информирани оценки са приемливи. Тъй като представителната извадка е вид информирана оценка, този метод може да се използва и за тези показатели. Какъвто и да е използваният метод, той трябва да бъде документиран. За останалите показатели за участниците е необходимо да се получат данни за всеки участник (директно или чрез използване на административни регистри).